Thanks to the use of high-quality materials, the floating discs offer outstanding performance.
They consist of a stainless steel friction ring and a brake pot made of CNC-machined aluminium alloy, which is connected to ten carrier pins and then anodized.
Manufacturer Nr.: Brembo 78B408B5
EAN: 8020584623138
| Technical Data: | |
|---|---|
| Outer Diameter | : 330 mm |
| Inner Diameter | : 80 mm |
| PCD | : 100 mm |
| Number of mounting bolts | : 5 |
| Bolt hole diameter | : 10.5 mm |
| Thickness | : 5 mm |
| Construction | : Floating |
| Manufacturer | : Brembo |