Thanks to the use of high-quality materials, the floating discs offer outstanding performance.
They consist of a stainless steel friction ring and a brake pot made of CNC-machined aluminium alloy, which is connected to ten carrier pins and then anodized.
Manufacturer Nr.: Brembo 78B40897
EAN: 8020584622957
| Technical Data: | |
|---|---|
| Outer Diameter | : 280 mm |
| Inner Diameter | : 88 mm |
| PCD | : 110 mm |
| Number of mounting bolts | : 5 |
| Bolt hole diameter | : 10.5 mm |
| Thickness | : 4 mm |
| Construction | : Floating |
| Manufacturer | : Brembo |