Thanks to the use of high-quality materials, the floating discs offer outstanding performance.
They consist of a stainless steel friction ring and a brake pot made of CNC-machined aluminium alloy, which is connected to ten carrier pins and then anodized.
Manufacturer Nr.: Brembo 78B40870
EAN: 8020584622698
| Technical Data: | |
|---|---|
| Outer Diameter | : 320 mm |
| Inner Diameter | : 64 mm |
| PCD | : 80 mm |
| Number of mounting bolts | : 6 |
| Bolt hole diameter | : 8.5 mm |
| Thickness | : 5 mm |
| Offset | : 10 mm |
| Construction | : Floating |
| Manufacturer | : Brembo |