The fixed disks in the Brembo Oro series are manufactured in a single casting from stainless steel.
The manufacturing process complies with strict tolerances in terms of design and construction.
The machining cycles ensure maximum suitability and concentricity.
Brembo's extensive experience has enabled it to determine the appropriate shapes, tolerances and sizes for each type of motorcycle and application. In fact, the special shaping of Brembo discs, through a careful study of machining tolerances, improves the transmission of braking torque while offering improved resistance to mechanical and thermal stresses.
Manufacturer Nr.: Brembo 68B407M3
EAN: 8020584621967
| Technical Data: | |
|---|---|
| Outer Diameter | : 196 mm |
| Inner Diameter | : 58 mm |
| PCD | : 80 mm |
| Number of mounting bolts | : 5 |
| Bolt hole diameter | : 8.6 mm |
| Thickness | : 4 mm |
| Construction | : Fixed |
| Manufacturer | : Brembo |