ESJOT pinions have been specially developed for the high OEM requirements and are among the best pinions on the market worldwide.
A special steel, high-quality case hardening and precise gearing ensure exceptionally high strength and durability - ideal for wear-intensive conditions in all areas.
optimally suited for the wear-intensive conditions in all areas.
-High-strength steel-Machined on CNC lathes-Modern broaching machines guarantee a precise fit on the drive shaft-Parts are hardened after machining-Round and axial run-out tolerances of less than 0.1 mm-100% Made in Germany- OEM quality
Manufacturer Nr.: Esjot 50-32176-13
EAN: 50-32176-13
| Technical Data: | |
|---|---|
| Pitch | : 520 |
| Mounting | : Narrow Spline |
| Inner Diameter Minimum | : 22 mm |
| Inner Diameter Maximum | : 25 mm |
| Internal Teeth (Number of Teeth) | : 14 |
| Number of mounting bolts | : Without drill hole |
| Width | : 11..5 mm |
| Construction | : Standard |
| Manufacturer | : Esjot |
| Number of teeth | : 13 |